Náchod - Bartoňova vila

#138

Náchod - Bartoňova vila (#138)

Bartoňova vila v Náchodě patří nejvýznamnějším stavbám české moderní architektury. Vila byla postavena jako sídlo textilního průmyslníka a mecenáše Josefa Bartoně z Dobenína v letech 1927 - 1928. Rodina Bartoňů patřila k úspěšným zakladatelům textilního průmyslu na Náchodsku a byla také významným mecenášem náchodské kultury a rozvoje města i jeho okolí. 
Svým vzhledem z dálky připomíná vila reprezentativní zámecké sídlo. Je to jedna z prvních staveb ve funkcionalistickém stylu slavného architekta Pavla Janáka.

Vila stojí ve svahu zámeckého kopce a je z ní výhled na město. Je přístupná po schodišti nebo cestou parkem. Po roce 1948 přešla vila do majetku státu a došlo v ní k mnoha úpravám, které nerespektovaly původní charakter. Zejména z interiérového vybavení se zachovalo velmi málo. Půdorys stavby je do tvaru písmene U. V jednom z rohů stavby je nárožní věž s rovnou střechou. Střecha samotné vily je sedlová. Průčelí vstupu, které dominuje pohledu na vilu, má balkon s terasou. Balkon je nesen sedmi mohutnými válcovými sloupy.

Vila je třípodlažní: suterén sloužil jako technické zázemí, zvýšené přízemí bylo určeno reprezentativním prostorám a v patře byly ložnice rodiny a pokoje pro hosty. Ve zvýšeném přízemí se nacházela dvorana, jídelna, salon a obývací pokoj kruhového půdorysu o průměru 7,4 metru – ten byl napojen na venkovní terasu na jižní straně domu.
Roku 1993 byla vila zařazena na seznam kulturních památek. Od roku 2006 pak probíhaly opravy. V současnosti je vila v majetku města a slouží jako dětské Středisko volného času Déčko.
 

mám zájem o magnetky

Kde koupit
Zpět na výpis míst

Objednávka

Objednávat můžete již od 50 ks

50-199 ks 45 Kč/ks bez DPH
200-499 ks 40 Kč/ks bez DPH
Nad 500 ks 35 Kč/ks bez DPH

Volejte nebo pište na


+420 722 920 421 info@keramickemagnetky.cz

Rozsívalová Veronika Obchodní zástupce +420 724 257 668 veronika.r@machovsky.cz

© 2024 Machovský s.r.o. | provozováno s ondrejfirla.eu