Olomouc - Arcibiskupský palác

#151
Olomouc - Arcibiskupský palác

Olomouc - Arcibiskupský palác (#151)

Nedaleko Václavského návrší, kde v dobách minulých sídlila údělná knížata a biskupové, najdeme na Biskupském náměstí stále živé sídlo olomouckých arcibiskupů. Arcibiskupský palác je jedním z nejvýznamnějších příkladů barokní palácové architektury na Moravě.

Palác je nejrozsáhlejším rezidenčním objektem v historickém jádru města Olomouce a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Objekt se třemi vstupními portály a bohatě členěným hlavním průčelím má sedm dvoupatrových křídel, dva dvory, tři vnitřní schodiště a bohatě zdobené reprezentační sály. Svou dnešní podobu i výzdobu dostal palác po požáru roku 1904, kdy byl na popud kardinála Bauera restaurován a částečně přestavěn. V interiérech paláce vyniká štuková výzdoba a množství obrazů, dobový nábytek, kachlová kamna a sbírka skla, porcelánu a habánské keramiky. Zcela výjimečný je soubor zlacených klasicistních lustrů.

V arcibiskupském paláci byl dne 2. prosince 1848 uveden na trůn císař František Josef I. Také zde proběhla roku 1850 tajná schůzka zástupců dvou znepřátelených mocností, Rakouska a Pruska. V paláci byli také hosty českoslovenští prezidenti T. G. Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel. Poslední mimořádná událost se odehrála ve dnech 20. – 22. května 1995, kdy zde pobýval u příležitosti svatořečení sv. Jana Sarkandra papež Jan Pavel II.

Po důkladné rekonstrukci byl palác na jaře roku 2011 zpřístupněn veřejnosti jako prohlídkový objekt. Veřejnosti je zpřístupněn prohlídkový okruh zahrnující historické reprezentační sály s bohatou uměleckou výzdobou.

mám zájem o magnetky

Kde koupit
Zpět na výpis míst

Objednávka

Objednávat můžete již od 50 ks

50-199 ks 45 Kč/ks bez DPH
200-499 ks 40 Kč/ks bez DPH
Nad 500 ks 35 Kč/ks bez DPH

Volejte nebo pište na


+420 722 920 421 info@keramickemagnetky.cz

Rozsívalová Veronika Obchodní zástupce +420 724 257 668 veronika.r@machovsky.cz

© 2024 Machovský s.r.o. | provozováno s ondrejfirla.eu