Valašské Meziříčí - Hvězdárna

#125
Valašské Meziříčí - Hvězdárna

Valašské Meziříčí - Hvězdárna (#125)

Moderní budova hvězdárny vznikla podle návrhu architekta Zdeňka Plesníka v roce 1955. Hvězdárna je považována za jednu z nejelegantnějších hvězdáren ve střední Evropě. Stojí v areálu rozlehlé zahrady. V areálu stojí za vidění také stará dřevěná hvězdárna postavená roku 1929 Antonínem Ballnerem a jeho přáteli z astronomického kroužku, která patří k nejstarším na severní Moravě a Slezsku. Budova Ballnerovy hvězdárny je kulturní památkou a v současnosti slouží jako výstavní síň.

 

Hvězdárna je přístupná pro veřejnost každý pracovní den. Za příznivého počasí je možno pozorovat zajímavé objekty, jako je například Měsíc, planety, hvězdy, dvojhvězdy, mlhoviny, hvězdokupy apod. Hvězdárna pořádá během roku pravidelné přednášky pro veřejnost, víkendové semináře, organizuje astronomické kroužky, letní tábor pro mládež, doplňkovou výuku pro školy a další akce. Ve vstupní hale si lze prohlédnout obrazovou výzdobou, která návštěvníky seznamuje s různými vesmírnými tělesy, raketami, kosmickými sondami a ukazuje i největší astronomické dalekohledy světa. Lákadlem je i model telekomunikační družice Iridium.

 

Ve venkovních prostorech zahrady byl pro demonstrační a výukové účely instalován model místního poledníku. Jeho účelem je vysvětlení souřadnicových systémů na Zemi a na obloze. Současně je na modelu znázorněna poloha význačných směrů na obloze – rotační osy, směru k nebeskému rovníku a nadhlavníku.

mám zájem o magnetky

Kde koupit
Zpět na výpis míst

Objednávka

Objednávat můžete již od 50 ks

50-199 ks 45 Kč/ks bez DPH
200-499 ks 40 Kč/ks bez DPH
Nad 500 ks 35 Kč/ks bez DPH

Volejte nebo pište na


+420 722 920 421 info@keramickemagnetky.cz

Rozsívalová Veronika Obchodní zástupce +420 724 257 668 veronika.r@machovsky.cz

© 2024 Machovský s.r.o. | provozováno s ondrejfirla.eu