Vrbno pod Pradědem - Kostel svatého archanděla Michaela

#119
Vrbno pod Pradědem - Kostel svatého archanděla Michaela

Vrbno pod Pradědem - Kostel svatého archanděla Michaela (#119)

Městečko Vrbno pod Pradědem leží v podhůří Jeseníků, pod horou Praděd. Město má bohatou historii a celý region je spjat s historickou těžbou zlata. Samotné město leželo na stezce, která spojovala Bruntál, Zlaté Hory a směřovala dále do Slezska. Nyní město protínají především turistické trasy, které vedou turisty a cyklisty do blízkého i vzdáleného okolí jesenických hor.

Ve městě je několik pamětihodností, které mimo jiné upomínají na bohatou minulost průmyslovou. K nejvýznamnějším památkám ale patří kostel svatého archanděla Michaela. Tato jednolodní stavba stojí v centru města a je chráněná jako kulturní památka České republiky.

Kostel stojí na místě staré dřevěné kaple svatého Michala a na místě kamenného kostela, který byl pro nedostatečnou kapacitu zbořen. Základní kámen současné stavby byl položen v roce 1837 a kostel byl dokončen v roce 1841.

Hlavní oltář, tvarem podobný antickému chrámu, má po stranách klečící cheruby. V rozích presbytáře stojí sochy svatého Petra a Pavla. Mezi skulpturami světců nacházíme sochu archanděla Michaela s mečem, váhami a přemoženým Satanem. Po stranách kostela jsou dva boční oltáře - Panny Marie a protější sv. Josefa. Klenba lodi je vyzdobena čtyřmi nástropními malbami: Obětování Izáka, Zvěstování Panně Marii, Ježíš jako přítel dětí, sv. Alžběta.

Před kostelem stojí empírová kašna a kříž z roku 1825.

mám zájem o magnetky

Kde koupit
Zpět na výpis míst

Objednávka

Objednávat můžete již od 50 ks

50-199 ks 45 Kč/ks bez DPH
200-499 ks 40 Kč/ks bez DPH
Nad 500 ks 35 Kč/ks bez DPH

Volejte nebo pište na


+420 722 920 421 info@keramickemagnetky.cz

Rozsívalová Veronika Obchodní zástupce +420 724 257 668 veronika.r@machovsky.cz

© 2024 Machovský s.r.o. | provozováno s ondrejfirla.eu